Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
V pořádku
Další informace

Nabídka zájezdů do Egypta se slevou až 92%

Chcete jako první vědět o akčních slevách zájezdů? Zajímavostech a novinkách?
Bonus: 300 Kč na první nákup zájezdu

Luxor a Théby

Moderní Luxor vyrostl na troskách Théb (Véset), někdejšího hlavního města staroegyptské Nové říše (1550-1069 před Kristem). Monumentální chrámy v Luxoru a Karnaku se proslavily po celém světě již od řeckořímské éry přitahovaly turisty. Na opačném – západním břehu Nilu leží thébská nekropole, zřejmě nejbohatší archeologická lokalita na Zemi. Aby odradili vykradače, skryli thébští králové své hrobky hluboko do okolních kopců, daleko od svých zádušních chrámů na zátopovém území. Návštěvě Luxoru nic nebrání, nicméně vzhledem k počtu památek a delším vzdálenostem mezi nimi si je třeba vše předem naplánovat.

Ulicemi Luxoru

Luxor vyrostl na místě hlavního města Nové říše Théb. Na výslunní se vrátil coby turistická mekka údolí Nilu. Vzrušující vykopávky vedené evropskými archeology v 19. a 20. století, především objev Tutanchamonovy hrobky, podnítily celosvětový zájem o Luxor. Od té doby sem přicházejí zástupy návštěvníků žasnout nad nevídanou koncentrací starověkých památek. Obyvatelé Luxoru dnes žijí výhradně z turistického ruchu a můžete očekávat, že na vás bude takřka neustále dotírat nějaký prodavač či podomní obchodník. Toto životem pulzující město je soustředěno kolem velkolepého luxorského chrámu, odvěkého symbolu jeho zářné minulosti.

Prohlídka Luxoru

Dnešní Luxor se prostírá podél východního břehu Nilu a je rušným městem s přibližně 150 000 obyvateli. Hlavní turistické atrakce jsou soustředěny v srdci města mezi Šária al-Karnak a Šária al-Korníš. Luxorské muzeum se nachází v blízkosti pobřežní silnice ve směru na Karnak. Atmosféru města nejlépe nasajete při procházkách ulicemi, i když zábavná může být také projížďka v kaleši (drožka).

Muzeum mumifikace

Muzeum mumifikace, malé muzeum na břehu Nilu opatruje fascinující expozici osvětlující proces mumifikace, prováděný starými Egypťany. Prohlédnout si můžete nástroje k odstranění vnitřních orgánů, látky k ošetření těla a předměty, jež zesnulý potřeboval pro cestu na onen svět. Největším klenotem muzea je nedotčená mumie Masaherty, velekněze a generála 21. dynastie, nalezená v Dér el-Bahrí spolu s jeho polychromovanou rakví. Z dalších exponátů si všimněte zejména mumifikované kočky, symbolu bohyně Bastet, a mumifikovaného berana, symbolu boha Chnuma. Z informativních předmětů stojí za zmínku příčný řez mumifikovanou lebkou. Pozornost poutá také kousek mumifikovaného prstu z nohy.

Luxorské muzeum

Toto dobře rozvržené muzeum sídlí na pobřežní silnici, v polovině cesty mezi luxorským chrámem a Karnakem. Schraňuje nádhernou sbírku soch a artefaktů původem z chrámů a hrobek v okolí Luxoru. Blízko vchodu spatříte skvostnou zlacenou hlavu Hathor, bohyně s kravíma ušima, objevenou v Tutanchamonově hrobce v Údolí králů. V přízemí je situována rovněž obrovská hlava Amenhotepa III. z červené žuly a krásná postava mladičkého Thutmose III.

Z dalších exponátů pocházejících z Tutanchamonovy hrobky, umístěných v prvním patře, vás jistě zaujme pohřební lůžko a dva modely lodí. Nechybí zde ani dvě busty Amenhotepa IV. (Achnaton) a rekonstruovaná zeď tvořená 283 pískovcovými kvádry z Achnatonova chrámu v Karnaku. Reliéfní výjevy zobrazují všední život za Achnatonovy vlády a zachycují tohoto kacířského faraona s chotí, královnou Nefertiti, při předkládání obětí slunečnímu bohovi Atonovi.

Zlatým hřebem muzejní expozice je unikátní nová síň nedaleko východu v přízemí. Tady je uložena kolekce úžasně zachovalých skulptur z Nové říše, nalezených v luxorském chrámu v roce 1989. Vědci se domnívají, že je zakopali staroegyptští kněží, aby uvolnily prostor novým skulpturám. Obdivovat zde můžete 24 kamenných soch, včetně téměř dokonalého Amenhotepa III., vysokého 2,5 metru, a sousoší božstev Mut a Amona.

Nabídka zájezdů do Egypta se slevou až 92%

Chcete jako první vědět o akčních slevách zájezdů? Zajímavostech a novinkách?
Bonus: 300 Kč na první nákup zájezdu

X
Zůstaňte s námi ve spojení